Odpoveď:

- Ventilátory do kúpeľne v základe delíme na ventilátory bez prídavných funkcií - to znamená, že sa jedná iba o motorček a vrtuľku v plastovom tele prispôsobenú pre odvetrávanie. Zapojenie je veľmi jednoduché, lebo je tu iba dvojpólová svorkovnica (ľudovo „čokoláda“), ktorú hravo zvládne zapojiť každý zručnejší kutil.
(Pozor túto prácu by mala vykonávať iba osoba znalá – elektrikár s vyhláškou najmenej 50/1978 Zb. o elektrotechnickej spôsobilosti).
Konkrétny postup pre zapojenie tohto typu uvidíte tu
- Ďalším variantom týchto domových ventilátorov sú ventilátory s časovým dobehom - to znamená, že ventilátor má všetko čo predchádzajúci typ a navyše ešte integrovaný plošný spoj osadený súčiastkami, ktoré umožňujú dobeh ventilátora v rozmedzí 2 až 30 minút podľa nastavenia timera. Zapojenie je o niečo zložitejšie ako u predošlého typu, pretože je nutné zapojiť všetky 3 svorky tak, aby bola funkcia časovača na 100% zaručená.
(Pozor túto prácu by mala vykonávať iba osoba znalá - elektrikár s vyhláškou najmenej 50/1978 Zb. o elektrotechnickej spôsobilosti).
Detailný popis zapojenia konkrétneho typu nájdete tu
- Dôležité sú tiež ventilátory do kúpeľne na 12V, ktoré sú primárne určené do extrémne vlhkých priestorov alebo do miest, kde je veľké riziko kontaktu s vodou napr. nad sprchou a pod. Tieto ventilátory sa zapájajú zhodne ako ostatné ventilátory do kúpeľne, na ich prevádzku je však potrebné trafo (transformátor), ktorý mení napätie 220V na 12V a je umiestnené pred ventilátorom.
(Pozor túto prácu by mala vykonávať iba osoba znalá - elektrikár s vyhláškou najmenej 50/1978 Zb. o elektrotechnickej spôsobilosti).
Detailný popis zapojenia konkrétneho typu nájdete tu
- Najvyužívanejším variantom a pravdepodobne najzložitejšie, čo sa zapojenia týka, sú ventilátory s vlhkostným senzorom (hydrostatom) - to znamená, že ventilátor je vybavený čidlom, ktoré stráži relatívnu vlhkosť okolitého vzduchu a podľa týchto nameraných hodnôt spína motor. Ventilátor je ešte navyše vybavený časovým dobehom, ktorý môže alebo nemusí byť zapojený, podľa požiadaviek zákazníka, aj keď sú obe funkcie na sebe tak trochu závislé. Hydrostat u týchto ventilátorov funguje podobne, ako keby v miestnosti stál strážca s vlhkomerom ("človek") a ten by sa neustále pozeral na stupnici vlhkosti a vždy keď by relatívna vlhkosť stúpla nad stanovenú hranicu "tento človek" by akoby stlačil akési imaginárne tlačidlo a tým by aktivoval časový dobeh pri ventilátore. A týmto spôsobom zjednodušene funguje hydrostat pri ventilátoroch.
(Pozor túto prácu by mala vykonávať iba osoba znalá - elektrikár s vyhláškou najmenej 50/1978 Zb. o elektrotechnickej spôsobilosti).
Konkrétny detailný popis funkcie a zapojenia
- Poslednou variantou, ktorá v základnom členení je k dispozícii sú ventilátory do kúpeľne s pohybovým senzorom (čidlom) - to znamená, že ventilátor je vybavený senzorom, ktorý sníma potrebný priestor a vo chvíli keď zaznamená pohyb sa ventilátor automaticky spustí. Ventilátor je navyše vybavený časovým dobehom, ktorý môže alebo nemusí byť zapojený, podľa požiadaviek zákazníka, aj keď sú obe funkcie na sebe tak trochu závislé. Senzor pohybu u týchto ventilátorov funguje rovnako, ako u všetkých zariadení, ktoré snímajú alebo detekujú pohyb vo svojom okolí napr. svetlo, alarm a pod. Ventilátor sa vždy spustí iba vo chvíli zaznamenania pohybu v rozsahu čidla. (Pozor túto prácu by mala vykonávať iba osoba znalá - elektrikár s vyhláškou najmenej 50/1978 Zb. o elektrotechnickej spôsobilosti).
Konkrétny detailný popis funkcie a zapojenia - zapojenie je rovnaké ako pri ventilátore s časovým dobehom
Produkty uvedené v článku